Na żywo z XIV etapu: Cordoba - Buenos Aires

19.00

Rosjanin Firdaus Kabirov zwyciężył XIV etap w klasie ciężarówek przed swoim kolegą z zespołu Vladimirem Chaginem (+39 sek.) i kierowcą MAN-a Franzem Echterem. W klasyfikacji końcowej po raz drugi zwyciężył Kabirov (wcześniej triumfował w roku 2005).  Pięciokrotny zwycięzca Dakaru – Vladmir Chagin – tym razem zadowolił się miejscem drugim. Trzecie miejsce na podium zajął Gerard De Rooy.

16.30

Na CP1 (88 km) w klasie ciężarówek prowadził Franz Echter (MAN), który o 1 sekundę wyprzedzał Firdausa Kabirova (Kamaz) i o 10 sekund Vladimira Chagina (Kamaz).

15.45

Ze stratą 19 minut metę rajdu osiągnął Robby Gordon i obecnie możemy już podać pełne oficjalne wyniki rajdu w klasie samochodów. Zwycięzcą został Giniel de Villiers z RPA, który o blisko 9 minut wyprzedził swojego kolegę z zespołu Volkswagena, Amerykanina Marka Millera. Trzecie miejsce zajął Gordon, który również reprezentował Stany Zjednoczone. Czwarta lokata przypadła Norwegowi Ivarowi Tollefsenowi, do którego pół godziny stracił Polak – Krzysztof Hołowczyc! Wynik zawodnika Orlen Teamu to obecnie najlepszy rezultat polskiej załogi samochodowej w historii Dakaru. Wcześniejszy rekord, 14. miejsce w „generalce” należał do duetu Łukasz Komornicki – Rafał Marton (2004 r.).
Dopiero 10. lokatę zajął jedyny ocalały kierowca Mitsubishi – Nani Roma. Bardzo dobre siódme miejsce zajął dobry znajomy polskich kierowców – Czech  Miroslav Zapletal.

15.05

Giniel de Villiers zameldował się na mecie etapu. Zwycięzca rajdu przegonił Novitskiy’ego o 2 skundy i był lepszy od Hołowczyca o 17 sekund. Volkswagen Race Touareg nareszcie triumfuje w Dakarze!

15.00

Robby Gordon, który raczej nie musi się obawiać o swoje trzecie miejsce w „generalce”, ma jednak ostatnio trochę problemów. Wczoraj stracił 20 minut z powodu awarii mechanicznej, a dziś przebił oponę i musiał zatrzymać się na 80. kilometrze.

14.55

Leonid Novitskiy jednak lepszy! Rosjanin wyprzedził Polaka na mecie o 15 sekund.

14.45

Krzysztof Hołowczyc jest już na mecie etapu. Oprócz niego jak na razie tylko Nani Roma, który przegrał z naszym reprezentantem o 21 sek., oraz Guerlain Chicherit - gorszy o 33 sek. Na wcześniejszym punkcie kontroli od Polaka lepszy o 18 sekund był Leonid Novitskiy, a o 40 sek. - Giniel de Villiers.

14.25

Na CP2 (142 km) Hołowczyc wysunął się na trzecią pozycję! Lider rajdu Giniel De Villiers wyprzedził Chicherita i obecnie prowadzi. Jako drugi ze stratą 17 sekund jedzie Leonid Novitskiy z BMW, a „Hołek” traci 44 sekundy. A deklarował przecież, że dziś pojedzie spokojnie...:)

14.15

Rafał Sonik i Marcos Patronelli dotarli już do mety w Buenos Aires, dzięki czemu już z całą pewnością możemy cieszyć się z historycznego miejsca na dakarowym podium Polaka! Dakar 2009 zwyciężył ostatecznie Josef Machacek, drugie miejsce ze stratą 02:34:00 zajął Patronelii, a trzecie ze stratą 07:42:34 – Rafał Sonik.

14.05

Jacek Czachor ukończył dzisiejszy etap na 23. miejscu, a Krzysztof Jarmuż był 36. W klasyfikacji końcowej rajdu Jakub Przygoński uplasował się ostatecznie na 11. pozycji, Jacek Czachor na 20., a Krzysztof Jarmuż na 22.

14.00

W klasie samochodów po 88 kilometrach (CP1) prowadzi Guerlain Chicherit. Lider rajdu, Giniel de Villiers nie odpuszcza jednak, i traci do niego zaledwie 1 sekundę. O honor walczy również Nani Roma, który wczoraj uzyskał pierwsze zwycięstwo etapowe dla Mitsubishi w tegorocznej edycji rajdu. Znów bardzo dobrze jedzie „Hołek”, który jest piąty.

13.45

Zwycięstwo w klasie quadów na dzisiejszym etapie odniósł Hiszpan Jose Maria Pena, któremu o 8 sekund udało się wyprzedzić zdobywcę pierwszego miejsca w rajdzie, Czecha Josefa Machacka. To już piąty triumf w Dakarze zawodnika z kraju naszych południowych sąsiadów. Rafał Sonik jeszcze nie zameldował się na mecie, ale spokojnym tempem jechał jak dotąd w okolicach siódmego miejsca.

13.15

Jakub Przygoński finiszował na 13. miejscu i utrzymał 11. lokatę w klasyfikacji generalnej rajdu. Polak o 4 sekundy wyprzedził dziś samego Davida Fretigne.

13.00

Po niecałych dwóch godzinach jazdy Helder Rodrigues jako pierwszy zmaledował się na mecie oesu, wygrywając o ponad 2 minuty Ullevalseterem i broniąc piątej lokaty w „generalce”.  Trzeci był Cyril Despres, któremu nie zagroził David Fretigne. Marc Coma finiszował na szóstym mijescu.

To już pewne - zwycięzcą rajdu został Marc Coma (czas 52:14:33), miejsce drugie zajął Cyril Despres (strata 01:25:38), a trzecie – David Fretigne (strata 01:38:56).

12.40

A jednak okazuje się, że komuś zależy dziś na zwycięstwie. Szybka jazda Heldera Rodriguesa wynika z faktu, że Portugalczyk chce za wszelką cenę obronić miejsce w pierwszej piątce, o które walczy  - tracący do niego tylko 44 sekund - Pal Anders Ullevalseter. Na razie górą jest Rodrigues.

12.30

W klasie motocykli od początku etapu prowadzi Helder Rodrigues, za którym z niewielką stratą podążają Norweg Pal Ander Ullevalseter i Holender Frans Verhoeven. Despres i Coma jadą nieco wolniej, ale nie ma to już żadnego znaczenia. O drugie miejsce z Despresem powalczyć mógł jeszcze David Fretigne, ale póki co przegrywa o kilka minut.

12.00

276 maszyn stanęło na starcie finałowego już etapu rajdu Dakar 2009. Z 500-załogowej stawki pozostało już tylko 129 kierowców motocykli i quadów, 92 załogi samochodowe i 55 teamy ciężarowców.  Giniel de Villiers, Marc Coma, Josef Machacek i – prawdopodobnie – Firdaus Kabirov dziś będą świętować swoje zwycięstwo.

Etap XIV – Sobota, 17 stycznia 2009: Cordoba -  Buenos Aires

Dojazd: 224 km
Odcinek specjalny: 227 km
Dojazd: 341 km
Suma: 792 km

To już ostatni dzień zmagań na tegorocznym Dakarze. Na zawodników czeka krótki, 227-kilometrowy oes w płaskim terenie, wśród pól malowanych, bez większych przeszkód technicznych, na którym najpewniej niewiele się już wydarzy. Odrobienie nawet kilkuminutowej straty może okazać się niewykonalne. Bodaj jedyną zagadką jest, kto zwycięży w klasie ciężarowej – Kabirov czy Chagin, ale wątpliwe jest, aby kierowcy Kamaza pojedynkowali się między sobą na śmierć i życie. W Buenos Aires na zawodników czekają podobno tłumy kibiców. Organizatorzy spodziewają się nawet 3 milionów ludzi.