Na żywo z IV etapu rajdu Dakar 2013


Filmowe podsumowanie IV etapu:

 

00.00
Grzegorz Baran, Robert Jachacy i Bartłomiej Boba docierają do mety IV etapu na 52. miejscu ze stratą bliko 4,5 h do zwycięzcy. Zadanie wykonał również Darek Żyła i Pierre Calmon, którzy na mecie meldują się jako jedna z ostatnich załóg samochodowych ze stratą blisko 6 h do Nasser Al-Attiyaha.

23.00
Ze stratą 3h 35 min. na mecie odcinka meldują Piotr Beaupre i Jacek Lisicki. Do celu dotarła również ciężarówka tercetu Szustkowski/Kazberuk/Białowąs, która zajęła dziś 32. lokatę. Blisko mety jest załoga Grzegorza Barana oraz Dariusza Żyły. No i oczywiście odnotujmy również przyjazd Robbiego Gordona, który finiszował ponad 5h za Nasserem Al-Attiyahem.   

22.15
Mówi  Łukasz Łaskawiec, który dziś awansował na 5. miejsce w klasie quadów:

Dzisiejszy etap to bardzo szybki i kamienisty odcinek oraz długa, ponad 400 kilometrowa, męcząca dojazdówka na biwak, która chyba najbardziej dała mi się we znaki. Na trasie unosiły się ogromne ilości fesz feszu, powodujące, że nie praktycznie nic nie widziałem. Miałem wrażenie, że nigdy nie wyjadę z tego piekielnego kurzu... Mieliśmy też dwa strome zjazdy, jeden w początkowej partii etapu, dugi tuż przed metą, na których trzeba było szczególnie uważać. Etap był też niesamowicie widowiskowy - przez około 15 kilometrów trasa ciągnęła się po plaży, wzdłuż oceanu - krajobraz był niesamowity, wokół quada biegały kraby, można powiedzieć, że organizator wynagrodził nam wcześniejsze męczarnie. Niestety, jeszcze na odcinku specjalnym uszkodziłem wydech, quad pracował więc bardzo głośno i na koniec dnia mam wrażenie, że kompletnie nic nie słyszę. Poza tą drobną usterką, moja Yamaha spisuje się świetnie.
C60O0784
22.10
Szymon Ruta
osiąga metę na 51. miejscu. Polak stracił do zwycięzcy 2 h 51 min.

21.40

Bliski zwycięstwa był dziś Guerlain Chicherit, ale ciut lepszy był jednak Nasser Al-Attiyah. Komentarz kierowcy SMG Buggy:
To był naprawdę, naprawdę niesamowity dzień. Byliśmy bliscy zwycięstwa. Dzisiaj bardzo się kurzyło, więc nie było łatwo wyprzedzać innych, ale ostateczny rezultat nie jest zły. Jutro wystartujemy z drugiego miejsca, co jest znakomitym punktem wyjściowym, bo powalczyć o zwycięstwo, które będzie również naszym pierwszym zwycięstwem w tym aucie. Zobaczymy, jak będzie jutro.

21.00
Na trasie walczą jeszcze trzy polskie załogi samochodowe. Piotr Beaupre i Jacek Lisicki tracą ponad 3h, ale minęli już 153. kilometr. Darek Żyła ma znacznie więcej do przejechania, nie dotarł jeszcze do 96. km, a już ma stratę ponad 4h. Najbliżej mety jest Szymon Ruta, który do Nassera traci 2,5 h.
363-AE9A8288
20.45
Halo, halo! Są tam jeszcze fani Robbiego Gordona? Dominika
?:) Nie kto inny, ale sam Piotr Domownik zwrócił właśnie uwagę, że Robby pozbierał się i jedzie w kierunku mety! Stratę ma potężną (ponad 5 godzin), o wygraniu Dakaru już nie ma co marzyć, ale Amerykanin nie poddaje się i walczy! Do mety jeszcze daleko, więc nawet pierwsza dziesiątka jest jeszcze w jego zasięgu. Przesadzamy z optymizmem?;)

20.15

A co o IV etapie sądzi jego zwycięzca, Nasser Al-Attiyah?
To nie były łatwe wydmy i trudno mi było przecierać trasę, ale cieszymy się bardzo, że ukończyliśmy dzisiejszy etap bez problemów i błędów. Jutro nie powinno być tak trudno. Być może stracimy nieco czasu, ale sądzę, że to nie ma większego znaczenia ile. Musimy jakoś doczekać do Chile. Chile to dobre miejsce dla naszego auta. Cieszę się, że jestem blisko Peterhansela. Dziś ja i Lucas wykonaliśmy dobrą pracę. Samochód sprawuje się bez zarzutu.

19.15
Adam Małysz finiszuje na znakomitej 18. pozycji.
Jak widać, Polak nie rzucał słów na wiatr, mówiąc, że będzie celował w pierwszą dwudziestkę:) W "generalce" jest obecnie 19., 2h 24 min. za Peterhanselem.

FINALico18.45

Najlepsze załogi ciężarowe już na mecie etapu. To był bez wątpienia dzień Kamaza! Dwie czołowe lokaty zajmują Mardeev i Karginov, czwarty jest Nikolaev, który pod koniec etapu stracił trochę czasu. 18 minut za Mardeevem finiszował Loprais, a aż 26 min. za Rosjaninem był De Rooy. I potwierdziły się nasze przewidywania – Ales Loprais obejmuje prowadzenie w klasie ciężarówek! Przewagę nad De Rooyem ma niewielką, zaledwie 56 sek., ale dzisiejszy etap dowodzi, że Iveco nie jest niepokonane. Na trzecie miejsce w „generalce” awansuje Nikolaev, znacząco zmniejszając dystans do rywali. Przestało wreszcie wiać nudą – rywalizacja Tatry, Iveco i Kamaza zaczyna nabierać rumieńców!

18.35
Komentarz z mety nowego lidera klasy moto, Olivera Paina:
Dogoniłem czołówkę pod koniec etapu, ponieważ trochę pobłądziła. Byłem za nimi, u szczytu doliny, więc mogłem wybrać lepszą, krótszą drogę, dzięki czemu bardzo zyskałem na czasie. Od samego początku jadę własnym tempem, bez ciśnienia, po prostu dla zabawy, starając się nie popełniać błędów. Dlatego nie chcę ekscytować się miejscem, które obecnie zajmuję w klasyfikacji generalnej. Do mety rajdu jeszcze daleko, moim celem jest kończenie każdego dnia w TOP10 i mam nadzieję, że będę to czynił aż do samego końca.
Dakar13_DPPI_20130107_014
18.30
Komentuje najlepszy motocyklista na etapie, Joan Barreda Bort: Wczoraj miałem bardzo zły dzień -  połamałem szprychy w kole i straciłem mnóstwo czasu. Ale dziś jechało mi się wyśmienicie. Wystartowałem z dalekiej pozycji i od samego początku aż do mety nieustannie atakowałem. Jeszcze nic nie jest stracone, zamierzam walczyć każdego dnia, by powrócić na czoło klasyfikacji.

18.25
Adam Małysz
coraz bliżej już mety etapy, a jego czas niezmienne bardzo dobry! Polak zajmuje obecnie 18. pozycję. Na tarsie walczą już także Szymon Ruta i Piotr Beaupre. Kierowca Orlen Teamu ruszył z dalekiej pozycji i pewnie niełatwo wyprzedzać mu wolniejsze załogi... Obecnie jest 69. Piotr Beaupre na początku etapu stracił ponad 2h i plasuje się na miejscu 91.

18.20
Czy nowym liderem klasy ciężarowej zostanie Ales Loprais???
Zaraz się o tym przekonamy. De Rooy dużo dziś stracił. Na oesie szaleja zaś Kamazy...

18.10
Do mety dotarli już Jacek Czachor i Marek Dąbrowski. Czachor oes pokonał o 35:53 min wolniej od Barredy Borta i uplasował się na 34. miejscu. Dąbrowski stracił do zwycięzcy aż 1h 44 min., co daje miejsce w okolicach 100. 

17.55
Giniel de Villiers
przyspieszył pod koniec oesy i "łyknął" o blisko 10 minut Leonida Novitskiy'ego, dzieki czemu to on właśnie awansował do pierwszej trójki klasy samochodów. Rosjanin jest czwarty z minimalna stratą 26 sekund.

17.45
Co dziś spotkało Gordona...

FINALico17.35
Rzutem na taśmę Nasser Al-Attiyah sięga po drugie z rzędu zwycięstwo etapowe, ubiegając o 36 sek. Chicherita. Trzecie miejsce ze stratą 1:17 zajmuje Peterhansel. W klasyfikacji generalnej "Książę" znów zmniejszył więc stratę do "Petera", który zachowuje fotel lidera rajdu. Adam Małysz do mety ma jeszcze kawałek, póki co plasuje się na 19. miejscu.

Al_Attiyah_Stg1
FINALico
17.25
Łukasz Łaskawiec zajmuje 3., a Rafał Sonik 4. lokatę na dzisiejszym etapie. Polacy stracili do zwycięzcy, Marcosa Patronelliego - odpowiednio 15:45 min. i 26:41 min. Sonik może więc świętować awans do pierwszej trójki "generalki"; Łoker po dzisiejszym etapie będzie piąty.

17.12
Al-Attiyah i Peterhansel już na mecie, ale musimy zaczekać na Chicherita, który prowadził przez większość etapu. Ruszył z miejsca Sainz, ale do Francuza ma blisko 40 minut straty... 
Dakar13_DPPI_20130107_025

17.10
I potwierdziły się nasze przewidywania. Na czele klasy ciężarówej jest obecnie Mardeev, który ma 12 min. przewagi nad Lopraisem i 14 min. nad Nikolaevem.

17.00
Pochwaliliśmy Eduarda Nikolaeva i... wpakowaliśmy go w kłopoty. Rosjanin utknął na blisko kwadrans w okolicach 150. kilometra. Prawdopodobnie więc straci prowadzenie. Ale nie na rzecz De Rooya! Holender też dziś nie w formie i ma do niego stratę ponad 25 minut!

16.40
Carlosa Sainza nie opuszcza pech:(
Po wczorajszych kłopotach z elektroniką, teraz jego Demoniczne Buggy stoi na 147. kilometrze. Kolejnych 20 minut w plecy:(

16.35
Patronelli
już na mecie, ale pozostali quadowcy jeszcze walczą. Jest duża szansa, że Sonik awansuje na 3. miejsce w "generalce", a Łoker na 5.! Cała Polska trzyma kciuki:)

Dakar13_DPPI_20130107_027

16.30
Podobnie jak motocykliści Yamahy dziś kontratak przypuścili kierowcy Kamazów. Na prowadzeniu znajduja się obecnie Nikolaev i Mardeev, pokazując, że nie należy ich jeszcze spisywać na straty. Nieco wolniej jedzie dziś De Rooy i Stacey, Biasion - jak już informowaliśmy - zakopał się w piasku. Także Loprais pozwala dziś jechać szybciej Kamazom i Iveco.

FINALico16.15
Joan Barreda Bort
zwycięża dzisiejszy etap w klasie motocykli! Hiszpan wykręcił dzis niesamowity czas, pokonując rywali o ponad 8 minut. Jako drugi finiszował Oliver Pain, który... zostaje nowym liderem rajdu. Cyril Despres stracił do zwycięzcy aż 17,5 min., co spycha go w "generalce" na trzecie miejsce. Drugim motocyklistą rajdu jest David Casteu. KTM nieoczekiwanie znalazł się w odwrocie... Francisco Lopez na mecie zjawił się 21,5 min. za Hiszpanem. Kuba Przygoński finiszuje zaś na 9. miejscu i w nagrodę awansuje na 10. miejsce w "generalce".

15.55
Nie zawodzi Adam Małysz, który walczy w okolicach 20 miejsca. Na pierwszych 50 kilometrach Polak stracił jednak do Chicherita blisko pół godziny.

15.50
Miejsce w czołówce generalki klasy ciężarowej starci dziś prawdopodobnie Miki Biasion, który na ponad 20 minut ugrzązł w piasku. Do roboty zabrał się natomiast Eduard Nikolaev, który wypracował dziś sobie 7 minut przewagi nad Gerardem De Rooyem.

15.45

Oprócz Gordona kłopoty spotkały dziś również wicelidera rajdu Lucio Alvareza! Najlepszy jak dotąd zawodnik Toyoty próbuje usunąć awarię. Chwalony przez nas za równą i sprawną jazdę Novitskiy awansuje więc do pierwszej trójki...

15.30
Na 250. kilometrze oesu zameldowała się już trójka najszybszych quadowców, wśród nich Łoker, który jest trzeci. Do prowadzącego Patronelliego traci 9 minut, ale ma dziś szansę znów ładnie awansować w klasyfikacji:) Wolniej jedzie dziś Sonik, który do Argentyńczyka na poprzednim punkcie tracił już ponad 21 minut.

15.25
Guerlain Chicherit
sukcesywnie powiększa swą przewagę nad Al-Attiyahem i Peterhanselem. Do rywalizacji włączył się Carlos Sainz, który startował dziś z 14. pozycji i zaczyna zbliżać się do Chicherita.
CarlosSainz_Stg2
15.20
Motocykliści mają dziś na trasie punkt tankowania. Najszybsi są już za nim. Na 180. kilometrze prowadzi Barreda Bort przed Farresem Guellem. Despres traci do niego ponad 13 minut, a Lopez ponad 18! Bardzo dobrze poczyna sobie również motocyklista Yamahy - Oliver Pain, który jest obecnie na 3. miejscu, a w "generalce" zbliża sie nieubłaganie do Despresa. Być może to on zostanie dziś nowym liderem.

15.15
Trochę "innych" fotek z obozu i jego okolic nadesłanych przez naszego korespondenta Piotra Wyczyńskiego:


15.05
Komentuje Tonik:
Oj Gordon.... Typowy Amerykaniec, najważniejsze jak Go określał Hołek to "Show must go on"... Widowiskowość dla Niego ważniejsza jest czasem od wyniku.

14.50
RAFCO ma dobrego nosa (albo zna się na rzeczy;), w każdym razie jego faworyt dziś nie zawodzi. Po 51 km jazdy na czele załóg samochodowych jest Guerlain Chicherit, który zyskał ponad minutę przewagi nad Peterhanselem i Al-Attiyahem.

14.45
Robby Gordon przedobrzył i na 29. kilometrze wywrócił swojego Hummera na dach!
Samochód wygląda na nieuszkodzony, ale nie wiadomo jeszcze, czy Amerykanin będzie w stanie kontynuować jazdę.

14.35

Na trasie są już samochody i ruszają również ciężarówki. Niemal identycznym tempem pierwsze kilometry pokonali Al-Attiyah i Peterhansel. Szybkością dorównuje im "Czarny Koń" Dakaru wg RAFCO, czyli Guerlain Chicherit. Roma i Novitskiy na pierwszych kilometrach stracili ok. 2 minuty do prowadzących.

14.10
Nie tylko Polacy mieli wczraj kłopoty - Joan Barreda Bort stracił wczoraj ponad pół godziny i dziś wystartował z 23. pozycji. I natychmiast zaczął atakować, co przynosi efekty - obecnie prowadzi na etapie przed Gerardem Farresem Guellem. Dużo słabiej jadą faworyci - Despres, Goncalves i Lopez zgubili gdzieś po 10 minut. Frans Verhoeven przez 10 min. naprawiał awarię na 108. kilometrze. Jakub Przygoński od lidera traci 7 minut z hakiem, co daje mu obecnie miejsce 9. Jacek Czachor podróżuje w okolicach 32. pozycji, a Marek Dąbrowski - 92.

13.35
Mówiliśmy, że znajdziemy dla Was słowa pocieszenia po wczorajszym pechowym dniu? Łukasz Łaskawiec ostro zabrał się za odrabianie strat i zajmuje obecnie 3. lokatę! Patronelli trochę mu uciekł (na odległość 4 min.), ale Polak wyraźnie nabrał wiatru w żagle. Troche gorzej powodzi się Rafałowi Sonikowi, który na pierwszych kiloemtrach stracił 11 minut do prowadzącego.

13.30
Na 96. kilometrze trasy najlepsi są póki co motocykliści Hondy: Farres Guell i Pizzolito, którzy w ostatnich dniach byli tylko tłem dla zawodników KTM-a, Husqvarny i Yamahy. Cyril Despres traci do lidera blisko 5 min., a Francisco Lopez ponad 7 min. Znów w dobrej formie jest Kuba Przygoński, który walczy w okolicach 4-6 miejsca.

13.15
Tak jak prorokowaliśmy, również dziś nie opłacało się przecierać trasy. Na 52. km prowadzi Javier Pozzolito, który wystartował z 9. pozycji. Szybko jedzie rownież Joan Barreda Bort, który ruszył jako 24. Faworyci: Francisco Lopez, Paulo Goncalves i Cyril Despres wyraźnie zamarudzili na pierwszych kilometrach trasy. Kłopoty techniczne ma Juan Pedrero Garcia.

12.50

Na trasę ruszają również quadowcy. Jako pierwszy jedzie Marcos Patronelli, a za nim Sebastian Husseini i obaj Polacy, których wczorajasz postawa osłodziła nieco ten ponury dzień,,,

12.40
I na chwilę wracamy jeszcze do etapu drugiego, po którym uznano protest Carlosa Sainza narzekającego na niesprawny GPS. Sprawie przyjrzano się bliżej, przedyskutowano ją z Dyrektorem Rajdu, dostawcą urządzenia oraz samym zawodnikiem, i ostatecznie uznano, że drugi z GPS-ów na pewno funkcjonował poprawnie wbrew temu, co twierdzi Sainz. Anulowanie kary więc cofnięto i znów doliczono „El Matadorowi” ponad 20 minut. W rezultacie Hiszpan spadł na 10. miejsce w klasyfikacji i traci obecnie do Peterhansela ponad 42 min.

12.25
Hołka nie zobaczymy dziś niestety na trasie. A oto jak wyglądał jego feralny wypadek na wczorajszym etapie:Hołowczyc wczoraj późnym popołudniem czasu lokalnego dotarł do jednego ze szpitali w Limie, gdzie został hospitalizowany. Przeprowadzone badania potwierdziły złamanie kilku żeber oraz uraz kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Dzisiaj przeprowadzone zostaną dodatkowe badania i ustalona zostanie koncepcja leczenia polskiego kierowcy. Prawdopodobnie zostanie on kilka dni w szpitalu w Limie, a następnie będzie przewieziony do Polski. Hołowczyc wczoraj późnym wieczorem, po otrzymaniu środków przeciwbólowych, czuł się w miarę dobrze.
12.20
Dzień dobry, Polska! Po smutnym dla nas etapie trzecim, trzeba z optymizmem spojrzeć w przyszłość i dalej kibicować zawodnikom rywalizującym w Dakarze 2013. Pierwsi z nich już wyruszyli do walki. Trasę przeciera Francisco Lopez przed Paulo Goncalvesem i Cyrilem Despresem. Ostatnimi czasy nie opłacało się jechać z przodu, szukając trasy... Zobaczymy, jak będzie dzisiaj.

12.15
Blisko 720 kilometrów pokonają dziś zawodnciy na jednym z najdłuższych etapów tegoroczego Dakaru. Na szczęście lwią część trasy stanowi dojazdówka...  Ale dzień rozpoczyna się od blisko 300-kilometrowego oesu prowadzącego po wydmach i przez wyniosłe góry. Spektakularnym zadaniem będzie zwłaszcza 2-kilometrowy downhill, który czeka na zawodników w środku oesu. Etap ten znów może zaważyć na wynikach rajdu...

Wtorek, 8 stycznia

Etap IV - Nazca - Arequipa :

Dojazdówki: 429 km
Odcinki specjalne: 288 km
Suma: 717 km

SAMOCHODY I CIĘŻARÓWKI:
CARTE
PROFIL_US
MOTOCYKLE I QUADY:
CARTE_moto
PROFIL_US_moto

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
OdświeżTa strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej, czym są cookies i jak je usunąć, zobacz naszą POLITYKĘ PRYWATNOŚCI.

Akceptuję cookies na tej stronie

Polityka cookies