Na żywo z XIII etapu rajdu Dakar 2013 – fortuna kołem się toczy...

Filmowe podsumowanie etapu XIII:

 


19.01.2013, 09.15
Info nt załogi Szustkowskiego:

– Rozmawiałem z Robinem (Szustkowskim) i Jarkiem (Kazberukiem) i znam przebieg zdarzeń – komentował wczoraj w nocy Robert Szustkowski senior, twórca i członek zespołu R-Six Team. – Stali na jednym z podjazdów na fragmencie z największymi wydmami. Kiedy podjeżdżali pod jedną z wydm, nagle wszystko stanęło. Okazało się, że nie wytrzymała skrzynia biegów i rozsypała się na wydmie. Części leżą w piasku, pokrywa obok samochodu. Dramat. Teoretycznie cały rajd się dla nich zakończył, a jeszcze parę minut temu walczyli o utrzymanie pierwszego miejsca w swojej klasie (T4.1, czyli ciężarówek produkcyjnych). Panowie jednak nie po to pojechali na Dakar, żeby wracać tylko przez skrzynię biegów. Postanowili, że znajdą sposób na zjechanie z wydm, co zwiększy ich szansę na naprawę samochodu. Z założenia mają na to całą noc, więc będą walczyli do samego końca. Prawie natychmiast zaczęli szukać pomocy i samochodu, który zaholowałby ich w bardziej dostępne miejsce.
Przed północą naszego czasu z piątku na sobotę, załoga R-Six Team już prawie zjechała z wydm. Pomogła im jedna z załóg, która wzięła ich na hol i ściągnęła w kierunku odcinka z neutralizacją. Przypomnijmy – do wczorajszego etapu załoga Szustkowski/Kazberuk/Białowąs zajmowała 25. miejsce w klasyfikacji ciężarówek, a pierwsze w kategorii ciężarówek produkcyjnych.

19.01.2013, 09.00
Grzegorz Baran, Robert Jachacy i Bartek Boba
docierają do ety XIII etapu na 44. miejscu z blisko 3-godzinną stratą do zwycięskiego Andreya Karginova.

00.30
Komentuje
Kuba Przygoński:
- Etap bardzo ciekawy i prawdziwie pustynny. Jechaliśmy bardzo dużo po otwartych przestrzeniach i wspinaliśmy się w zasadzie na góry z piasku. Było również trochę jazdy po camel grassie. Popełniłem niewielkie błędy nawigacyjne, jechałem w grupie otwierającej trasę i w zasadzie były one nieuniknione. Trzynasty etap za nami, a cały czas trwa walka o pozycje. Nie można na chwilę odpuścić gazu i jutro też jestem nastawiony na zaciekłą walkę.

00.15
Komentuje Łukasz Łaskawiec:

Wczoraj na trasie spędziłem przeszło dziewięć godzin, na szczęście dziś startowaliśmy trochę później, więc miałem trochę czasu na odpoczynek. Dzisiejszy odcinek był dość długi, 441 kilometrów. Ścigaliśmy się po wydmach, ale nie tak dużych jak na poprzednich etapach.  Czasówka była podzielona na dwie części z 60 kilometrową neutralizacją pomiędzy odcinkami. Quad dojechał dziś do mety bez problemów, ale mechanicy przed jutrzejszym etapem będą musieli zrobić jego gruntowny przegląd, żebym miał pewność, że osiągnę metę.

00.00
Darek Żyła i Pierre Calmon
osiągają metę etapu ze stratą 1 h 43 min. do zwycięzcy. Do pełni szczęścia pozostało im już tylko 346 km jutrzejszego oesu (ale z długą strefą neutralizacji). 

23.55

Mówi Stephane Peterhansel, który pewnie zmierza po swój 11. dakarowy tytuł:
Dzisiejszy etap musieliśmy pokonać bez żadnych problemów, więc czuliśmy się tym mocno zestresowani. Nerwy pojawiły się już na pierwszych wydmach. Później cały czas wsłuchiwaliśmy się w pracę silnika, starając się wyłapywać każdy niepokojący dźwięk. W ogóle nie podejmowaliśmy ryzyka, a przez to straciliśmy kilka minut, ale tym sposobem obroniliśmy prowadzenie. Kilka wydm było niesamowitych, ale woleliśmy je objechać z lewej bądź z prawej, by potem wrócić na trasę. Dziś i tak było mniej nerwowo niż wczoraj, jechaliśmy dużo spokojniej. Jutro będzie łatwiej, bo etap jest krótszy od dzisiejszego.  Myślę, że wciąż mamy przewagę około 45 minut (dokładnie 44 min. 38 sek. – przyp. AK), więc podejdziemy do tego spokojnie. Ale nie możemy jeszcze wyluzować. Wiemy jak to bywa: coś zawsze się może wydarzyć tuż przed linią mety. Nawet jeśli to jest krótki oes, musimy go pokonać, by ukończyć zawody.

23.30
Półtorej godziny za zwycięzcą Piotr Beaupre i Jacek Lisicki finiszują na mecie XIII etapu. W klasyfikacji generalnej utrzymają 38. lokatę, lub nawet nieco awansują. Wkrótce na mecie powinien być również Darek Żyła. Grzegorz Baran wyruszył już na II część oesu.

23.15
Do mety zbliżają się już Piotr Beaupre i Darek Żyła. Zostało im jeszcze kilkadziesiąt minut jazdy. Grzegorz Baran jest już w strefie neutralizacji (a na Discovery Channel leci wywiad z Lancem Armstrongiem...).

22.50
Jak informuje Poland National Team na FB, załoga polskiego Unimoga nie rzuca ręcznika. Udało jej się zjechać z wydmy, a obecnie inna ciężarówka podjęła próbę holowania ich w kierunku strefy neutralizacji.

22.40
Adam Małysz i Rafał Marton
finiszują 55 minut za Robby Gordonem, który zwyciężył dzisiejszy etap, a przy okazji przeskoczył Polaków w klasyfikacji. Tuż za plecami Polaka (niecałe 2 min. z tyłu) czai się Nunzio Coffaro w... Toyocie, który dziś nadrobił 25 min. do naszego zawodnika. Jutro też będzie o co walczyć (i czym się emocjonować)!

22.25
Ayrat Marddev
dojeżdża do mety 23 min. za zwycięskim Karginovem. Tym samym broni miejsce w pierwszej trójce generalki, ale sytuacja w klasie ciężarowej przed finałowym staje się nadzwyczaj frapująca. O ile Eduard Nikolaev może już czuć się zwycięzcą rajdu, o tyle Karginova, Mardeeva i De Rooya dzieli obecnie tylko 9 minut! Gerard de Rooy i Darek Rodewald, którzy zajmują 4. lokatę, do strefy medalowej tracą niecałe 5 minut. Jutro wiele się może jeszcze wydarzyć!

22.20
Marek Dąbrowski
kończy etap na 80. miejscu, tracąc do Lopeza półtorej godziny. Do mety zbliża się Adam Małysz...

FINALico22.15
Andrey Karginov w Kamazie wygrywa XIII etap rajdu Dakar 2013
. Drugie miejsce zajmuje Gerard De Rooy, który finiszuje 2 min. 48 sek. później. Miejsce na podium zajmuje również Ales Loprais, którego Tatra jest wolniejsza od zwycięzcy o 8 min. 4 sek. O ewentualnych zmianach  "generalce" zadecyduje dzisiejszy wynik Ayrata Mardeeva.

22.12
Karginov i De Rooy
już na mecie... Rosjanin wygrywa o 2 min. 48 sek. Ale najważniejszy dziś jest wynik Mardeeva...


22.10
Mówi Francisco Lopez, zwycięzca etapu w klasie motocykli i aktualny wicelider rajdu:
Pierwsza część dzisiejszego oesu była trudna, wymagała uważnej nawigacji. Ale druga część była bardzo szybka. Miałem dziś dobry dzień. Jutrzejszy oes w La Serena będzie bardziej techniczny. Ale do Santiago przyjeżdżam zawsze w dobrym nastroju. Szansa na odniesienie zwycięstwa we własnym kraju, to ogromna motywacja na finisz. Ci wszyscy ludzie dookoła – to wspaniałe. Nawet jeśli nie uda mi się zająć pierwszego miejsca na podium, będę zadowolony z aktualnego wyniku.

22.05
Unimog Szustkowskiego stoi jeszcze przed półmetkiem oesu, ale MAN Grzegorza Barana jest już daleko z przodu. Wkrótce dotrze do strefy neutralizacji.

22.00
Łukasz Łaskawiec
kończy dzisiejszy etap na 7. miejscu, blisko 15 minut za zwycięzcą i ponad minutę za Sonikiem. W "generalce" Sonik zajmuje dość bezpieczną 3. lokatę (ma 25 min. przewagi nad Bonetto). Łoker jest 13...

21.55
Andrey Karginov
ucieka Gerardowi De Rooyowi, ale cała nadzieja teraz w Ayracie Mardeevie, który stracił już ponad 20 minut do Holendra. De Rooy i Rodewald potrzebują jeszcze 4 minut, by awansować do pierwszej trójki! Jak nie dziś, to jutro!

21.50
Piotr Beaupre i Darek Żyła
niemal z identycznymi wynikami osiągnęli strefę neutralizacji. Na drugą część wyruszuł już Adam Małysz, który do prowadzących traci ponad 46 min. W "generalce" Polak spadnie na 15. miejsce, tuż za plecy dzisiejszego zwycięzcy,  Robbiego Gordona.

FINALico21.40
Robby Gordon nie zawiódł swych kibiców i zwyciężył XIII etap rajdu Dakar 2013. Guerlain Chicherit
finiszował ostatecznie na drugim miejscu z niedużą stratą 22 sekund. Trzecim kierowcą dnia był Orlando Terranova, który do Amerykanina stracił niecałe 5 min. Czwarty czas uzyskał Giniel de Villiers (+ 8 min. 8 sek.), a piąty Leonid Novitskiy (+8 min 35 sek.).

21.37
Stephane Peterhansel
dociera na metę ze stratą blisko 14 minut do Gordona. 23 min. za Amerykaniem finiszował Nani Roma. Czekamy na niesamowitego Chicherita, ktory na CP5, niedaleko już mety, miał identyczny czas jak Gordon!

21.35

Komentuje Ruben Faria, który stracił dziś drugie miejsce w „generalce” na rzecz Francisco Lopeza:
Wiedziałem, że stracę dziś trochę czasu, ale nie sądziłem, że on będzie jechał aż tak szybko. Na 191. kilometrze popełniłem błąd nawigacyjny wraz z Barredą i Verhoevenem. Musieliśmy zawrócić. A potem zobaczyłem Chaleco jadącego na łeb na szyję i pomyślałem sobie, że lepiej nie ryzykować upadku, starając się utrzymać za wszelką cenę drugie miejsce. Nie po to tu startuję – moim zadaniem jest pomoc Cyrilowi i nie chcę popełnić błędu.

21.25
Blisko 5 minut za Gordonem oes kończy Terranova, De Villiers był wolniejszy o ponad 8 minut... Ale czołowa trójka będzie raczej wyglądać inaczej... Szansę na sukces mają m.in. Novitskiy i Chicherit.

21.20
Robby Gordon już jest na mecie.
Kto będzie finiszował za nim? Najbliżej w klasyfikacji są Chicherit, Terranova, Novitskiy, De Villires i Sousa. Peterhansel tracił do niego ponad 12 minut. Długo jednak będziemy musieli poczekać na Chicherita, który startował z dalszej pozycji.

21.15
Jak informuje Poland National Teamu na FB (dzięki SDS!), Unimog Szustkowskiego stoi na wydmie z rozerwaną skrzynią biegów... Nie wiemy, czy MAN Grześka Barana jest przed, czy za nim, i czy może mu pomóc w potrzebie.

21.10
Rafał Sonik
kończy dzisiejszy etap na 6. miejscu, finiszując ponad 13 min. za Sarelem Van Biljonem. Na trasie jest jeszcze Łukasz Łaskawiec, który na drugiej części oesu przyszpieszył i jechał tuż za Sonikiem.

21.00
Mówi Cyril Despres, lider klasy motocyklistów,
który ma obecnie 8 min. przewagi nad drugim w klasyfikacji Francisco Lopezem:
Rajd motocyklowy nie opiera się tylko na strategii. To także sport terenowy – właśnie pokonaliśmy 440 km. Dobrze się czułem na pierwszej sekcji, gdzie było sporo nawigowania. Potem zobaczyłem, że zyskałem trochę przewagi nad Chaleco i uznałem, że raczej mi nie ucieknie daleko na ostatnich 140 km. Odtąd zacząłem więc oszczędzać silnik. Rano trochę się kurzyło, więc na drugiej sekcji trochę odpuściłem. Co do Rubena (Farii) – robiliśmy wszystko co w naszej mocy! Na naszą obronę muszę powiedzieć, że rano nawigacja nie była łatwa. Była 2-3 zdradliwe miejsca. Czy już świętuję zwycięstwo? Do dzisiejszego biwaku mam jeszcze 220 km, jutro czeka nas 690 km. To nie będzie spacerek po parku...

FINALico20.40
Warto było zaczekać na Sarela Van Biljona, bo to on ostatecznie po emocjonującej walce zwycięża etap w klasie quadów! Kierowca z RPA wyprzedził o 43 sekund Sebastiana Husseiniego, ktory z kolei był lepszy zaledwie o... 7 sekund od Ignacio Casale. 41 sekund stracił do zwycięzcy Lucas Bonetto, a ponad 2 minuty Marcos Patronelli.

20.30
Piotr Beaupre
miał chwilowe problemy na wydmach i jego strata urosła do 58 min. O kilkadziesiąt sekund lepszy jest od niego obecnie... Darek Żyła. Obie polskie zalogi jadą w okolicy 50. miejsca.

20.20
Do mety dotarł również Jacek Czachor. Polak stracił dziś do zwycięzcy 36 min. Kurt Caselli, który prowadził przez większość etapu, pokonał waypoint na 417. kilometrze z blisko godzinną stratą... XIII etap nie był dla niego szczęśliwy...

20.15
Na mecie meldują się już najszybsi kierowcy quadów. Jest Husseini, Casale, Bonetto i Patronelli, ale musimy zaczekać jeszcze na Van Biljona...

20.07
CZAS STOP:) KONKURS ZOSTAŁ ZAKOŃCZONY
Jako pierwszy prawidłową odpowiedź, czyli nazwisko Andrzeja Kopera, podał Tomasz Walowski! Gratulujemy:) Jutro czekać będzie na Was jeszcze jedna książka...

20.05
Adam Małysz
dotarł już do strefy neutralizacji. Obecnie jego strata do Robbiego Gordona wynosi 42,5 min.  

20.00
Jak obiecaliśmy, ogłaszamy szybki konkurs - na zwyciezcę czeka książka Jacka Balkana "Operacja Dakar". Wygra ten, kto jako pierwszy przyśle na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. odpowiedź na pytanie: Jak nazywał się polski kierowca, który jako pierwszy Polak wystartował w Dakarze w klasie samochodów?:) Czekamy na odpowiedzi... CZAS START!

19.55
Ignacio Casale
obejmuje prowadzenie na etapie w klasie quadów. Chilijczyk zbliża się już do mety, a obecnie ma kilkanaście sekund przewagi nad Husseinim i Van Biljonem. Sonik ma już blisko 7 minut straty do prowadzącego, a Łaskawiec prawie 12 min.

19.50
Adam Małysz
stracił dodatkowe 20 minut w okolicach 200. kilometra i ma już 40. min. straty do Gordona. Niestety to spycha Polaka na 15. miejsce w "generalce" - przed niego awansuje kierowca Hummera.

19.40
I wreszcie Gerard De Rooy wychodzi na niewielkie prowadzenie przed Andreya Karginova! Na punkcie neutralizacji ma 18 sekund przewagi. Ale musi jeszcze odrobić ponad 5,5 min., by cieszyć się z miejsca na podium...

19.30
Wczoraj walczył z awarią, a dziś walczy z najlepszymi. Guerlain Chicherit, który dziś startował z 21. pozycji, osiąga 2. czas na punkcie neutralizacji. Do Gordona stracił tylko 22 sekundy. Adam Małysz wciąz jeszcze nie ukończył pierwszej części odcinka. Bez większych problemów trasę pokonają nasze dwa pozostałe auta - BMW Piotra Beaupre jest 44., a Mitsubishi Darka Żyły - 55.

19.15
Gerard De Rooy
konsekwentnie realizuje swój plan i wspiął się już na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu, wyprzedzając Martina Kolomy'ego. Ale z Karginovem poradzić sobie nie może. Rosjanin wciąż jest od niego lepszy na dzisiejszym etapie i obecnie prowadzi w stawce.

19.10
Strefę neutralizacji na 245. kilometrze osiągnęły najszybsze załogi samochodowe. Cały czas proadzi Robby Gordon, który ma półtorej minuty przewagi nad Terranovą i blisko 5 min. nad De Villiersem. Peterhansel traci do niego prawie 6 min., a Roma - aż 15 min! Adam Małysz pokonał 190. km, gdzie tracił do Gordona ponad 20 min. 

FINALico19.00
Francisco Lopez
wygrywa XIII etap rajdu Dakar w klasie motocykli. Chilijczyk na mecie osiąga przewagę ponad 5 min. nad Cyrilem Despresem i Paulo Goncalvesem. Kuba Przygoński ze stratą 11 min. finiszuje na miejscu 9., a Ruben Faria jest dopiero 13. - dziś był wolniejszy od zwycięzcy o blisko kwadrans. Caselliego wciąż nie ma na mecie...  Zmienia się układ "generalki". Choć Despres zachowuje fotel lidera, na 2. miejsce awansuje Lopez, spychając na 3. Farię. Przygoński jest 11.

18.46
Co za pech!!! Na 396. km tuż przed metą prowadzący w klasie moto Kurt Caselli stoi na trasie z powodu awarii silnika! Mamy więc pechowca dnia:(
A tymczasem finiszują już Lopez, Barreda Bort, Rodrigues i Faria...

18.45
Przewaga Robbiego Gordona rośnie, choć na Amerykaninie spoczywa trudne zadanie przecierania trasy. W okolicach 200. km jego Hummer jest jednak szybszy o 2,5 min. od BMW Terranovy i o ponad 5 min. od Toyoty De Villiersa. Adam Małysz traci do niego już 17 minut. W "generalce" ma jeszcze 20 min. przewagi...

18.40
Łukasz Łaskawiec
dociera do strefy neutralizacji. Na pierwszych 245 kilometrach Polak stracił do proadzącego Sebastiana Husseiniego blisko 12 minut i jedzie dużo wolniej od swego rodaka, Rafała Sonika, który jest wolniejszy od lidera tylko o 4,5 min.

18.30
Nie tylko Nani Roma straci dziś znakomitą pozycję w "generalce". Mimo deklaracji Cyril Despres nie jest w stanie dziś pomóc Rubenowi Farii, który jedzie wolniej od Francisco Lopeza. Chilijczyk awansował już na 2 miejsce w klasyfikacji rajdu i zaczyna się zbliżać nawet do Despresa. 10 minut raczej już jednak nie zdoła odrobić...

18.15
Niecałe 100 kilometrów przed metą Kurt Caselli ma blisko półtorej minuty przewagi nad Francisco Lopezem i ponad 2,5 min. nad Cyrilem Despresem. Przygoński jest 9. ze stratą ponad 9 min. Odtąd aż do mety zawodnicy będą już jechać po "twardym"...
18.10
Nani Roma
dwukrotnie w okolicach 100. i 120. kilometra stracił po pięć minut (zakopał się? problemy z autem?) i tym samym spada z hukiem na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu... Na podium awansuje jego kolega z zespołu Leonid Novitskiy, który nie popełnia błędów i jest już trzeci na etapie. Prowadzi niezmiennie Robby Gordon przed Orlando Terranovą.

18.05
Żadna z czołowych załóg ciężarowych nie zamierza dziś tanio sprzedać skóry. Andrey Karginov jakby się uwziął na De Rooya i póki co prowadzi o 10 sek. przed Holendrem. Mardeev i Nikolaev jadą bez szaleństw. Wiadomo - celem jest w stu procentach rosyjskie podium na mecie.

17.55
Na 153. kilometrze oesu Gordon ma już półtorej minuty przewagi nad Terranovą i blisko 3 min. nad De Villiersem.
"Peter cos wiecej stracil, pewnie ciezko mu sie jedzie, bo ciezko jechac na 80%" - słusznie zauważa RAFCO.

17.50
Quady docierają do strefy neutralizacji, a motocykle już ruszają na II część oesu. W klasie ATV na prowadzenie wyszedł Sebastian Husseini, który ma 49 sek. przewagi nad Ignacio casale. Patronelli traci do niego ponad 2 minuty, a Sonik 4,5 min. Łoker jeszcze walczy na I części oesu, ale ma już blisko 10 min. straty.

17.45
Jak zapowiedział, tak czyni - Robby Gordon wychodzi na prowadzenie przed Orlando Terranovę i mknie po zwycięstwo etapowe! Przewagę ma niewielką, zaledwie kilkunastosekundową, ale na wydmach jego tylnonapędowy Hummer lepiej radzi sobie od BMW. Półtorej minuty tracą do niego De Villiers i Peterhansel. Adam Małysz jedzie na 23. miejscu,  w "generalce" jest 14. Ale Gordon traci do naszego zawodnika "tylko" 33 minuty... Czy Polak zdoła się obronić przed metą w Santiago?
17.30
Gerard De Rooy
ruszył do ataku, by rzutem na taśmę zdobyć podium, ale czy misja ta mu się powiedzie? Do Karginova musi odrobić 6 minut, a dzieli ich jeszcze Kolomy, który też ma chrapkę na medal... póki co De Rooy i Karginov jadą niemal identycznym tempem. O większych przetasowaniach może zadecydować jedynie awaria któregoś z czołowych zawodników.

17.25
Adam Małysz
ściga dziś ulubieńca RAFCO - Guerlaina Chicherita:) Oba zawodnicy mają niemal identyczny czas po pokonaniu premierowych 45 km. Do Terranovy tracą jednak ponad 3,5 min. Dziś najciekawszy, bo bratobójczy pojedynek mogą stoczyć... Nani Roma i Leonid Novitskiy. W "generalce" dzielą ich jedynie 3 min., a stawką jest Dakarowe podium...

17.15
Kończy się Dakar, czas zacząć przygotowania do... 24-godzinnego MOTOMARATONu w terenie!
Zapraszamy i polecamy, bo sami maczamy w jego organizacji palce. To jedyna szansa na zaznanie tego, co kierowcy czują po przejechaniu 9 etapów Dakaru...:)

Kliknijcie po więcej szczegółów:
motomaraton_logo
17.00
Na trasę ruszają już załogi samochodowe i ciężarowe. Wczorajszy zwycięzca, Nani Roma, nie radzi sobie z przecieraniem trasy i traci już 4 minuty do lidera etapu, Orlando Terranovy. Pojazdem, który obecnie przeciera trasę, jest Hummer Robbiego Gordona, który zapowiadał, że powalczy jeszcze o zwycięstwa etapowe... Amerykanin traci do kierowcy BMW 43 sek. Peterhansel jedzie bezpiecznym tempem i póki co jest 4.

16.55
Sarel Van Biljon, Lucas Bonetto i Ignacio Casale
tworzą dziś czołówkę klasy ATV. Co ciekawe, każdy z nich jedzie ynnym quadem: E-ATV, Hondą i Yamahą. A więc Yamaha nie jest aż takim dominatorem, na jakiego wygląda, gdy patrzymy na klasyfikację generalną...Rafał Sonik utrzymuje się na 6. miejscu, a Łukasz Łaskawiec jest 8.

16.35
Kurt Caselli
, ten niesamowity Amerykanin, który w Dakarze startuje pierwszy raz w życiu, tuż przed rozpoczęciem strefy neutralizacji wychodzi na prowadzenie  klasie moto! Cyril Despres traci do niego 19 sek., a Francisco Lopez 42 sek. Deficyt Kuby Przygońskiego urósł niestety do 7 minut i w chwili obecnej Polak spada w "generalce" na 11. pozycję za Paulo Goncalvesa.


16.20
A  klasie quadów znów doszedł do głosu Sarel Van Biljon jadący E-ATV. Reprezentant RPA ma niewielką przewagę nad Lucasem Bonetto i ponad minutę nad Ignacio Casale. Rafał Sonik traci do niego blisko 4 minuty. Łukasz Łaskawiec nieco już zwolnił i na 69. kilometrze osiągnął 8. czas.

16.15
Motocykliści KTM-a bawią się dziś z zawodnikami innych teamów, pokazując im wyraźnie kto tu nadal rządzi. W okolicach 200. kilometra niemal identyczny czas mają Despres i Lopez, a pół minuty traci do nich Pedrero Garcia. Jadący Hondą Rodrigues ma ponad półtorej minuty straty. Za nim plasują się kolejne dwa KTM-y Przygońskiego i Jakesa...

16.00
Na 190. kilometrze przewaga Cyrila Despresa urosła już do półtorej minuty nad Casellim i ponad 2 min. nad Lopezem. Joan Barreda Bort już się wyszalał i spadł na odleglejsze miejsce, gdzie traci obecnie do lidera ponad 6,5 min. Kuba Przygoński 190 km pokonał o 5 minut wolniej od pięcio... tzn. jeszcze czterokrotnego zwycięzcy Dakaru. Jacek Czachor podróżuje w okolicach 30. miejsca, a Marek Dąbrowski - 90.

15.45
Łoker
nie daje na siebie długo czekać... Po 45 km jazdy melduje się na waypoincie, gdzie jest obecnie 4. A czołówka quadów dociera już do 100. kilometra - prowadzi jak na razie Casale przed Husseinim i Patronellim.

15.35
Brawa dla Cyrila Despresa!
Choć wygraną rajdu ma już nieomal w kieszeni, za 150. kilometrem lider KTM-a wyszedł na prowadzenie. Nieduże, bo nieduże, ale zawsze! 11 sek. traci do niego Caselli, a 16 sek. Barreda Bort. Kuba Przygoński spadł w okolice 13. miejsca i ma obecnie ponad 3,5 min. straty.

15.30
W tym rajdzie meta jest najważniejsza... Kto ją osiągnie, jest zwycięzcą - Łukasz Łaskawiec opowiada o swoich perypetiach na wczorajszym etapie:

15.20
Po 69 kilometrach jazdy w klasie quadów prowadzi Lucas Bonetto z niedużą przewagą nad Sarelem Van Biljonem. Sonik traci do niego minutę, a Patronelli - 2 minuty. Łoker niedawno dopiero co wystartował.

15.10
Na 153. kilometrze etapu Joan Barreda Bort wciąż utrzymuje się na prowadzeniu. Hiszpan ma ponad minutę przewagi nad Farią, Verhoevenem i Lopezem. Znow dobry dzień ma Kuba Przygoński, który jedzie w okolicach 5-7. miejsca.

14.45
Joan Barreda Bort
jak zawsze na prowadzeniu! Hiszpan rezczywiście udowadnia, że jest równie szybki co Coma i Despres, ale z pewnością musi jeszcze poprawcować nad "dojeżdżalnością", bo zdarzają mu sie głupie błędy. 15 sekund za nim plasują się aż 3 motocykliści: Kurt Caselli (kolejne objawienie tegorocznego Dakaru), Ruben Faria i Cyril Despres.

14.40
Przy okazji polecamy recenzję książki Jacka Balkana "Operacja Dakar", którą podczytywaliśmy sobie w trakcie rajdu. I na pewno nie raz do nie jeszcze wrócimy... Świetna lektura, znakomicie napisana - dla Was - OBOWIĄZKOWA! Polecamy dzisiaj uważne śledzenie naszej relacji na żywo. W pewnym momencie ogłosimy konkurs, w którym książkę - ufundowaną przez wyd. pascal - będzie można wygrać!
Operacja_Dakar
14.30
Przedostatni etap rozpoczynają również quadowcy. Pierwszy jedzie Sebastian Husseini. 10 min. po nim wystartował Rafał Sonik. Łukasz Łaskawiec będzie atakował z ostatniej pozycji... Oby limit pecha wyczerpał już na zawsze.

14.15
Motocykliści wyruszyli już do walki. Po 246. km czeka na nich 61-kilomerowy odcienek neutralizacji. Ale początek to piasek i wydmy. Trasę przeciera wczorajszy zwycięzca, Frans Verhoeven i póki co radzi sobie z tym zadaniem nieźle. Tylko o kilka sekund ustępuje jadącym już po jego śladzie Joanowi Barredzie Bortowi i Rubenowi Farii. Jakub Przygoński jest obecnie 6.

14.00
Dziś przedostatni już dzień rajdu Dakar 2013. Jest piątek, rozpoczyna się 13. etap. Dla kogo będzie szczęśliwy, a komu przeniesie pecha? 441-kilometrowy odcinek specjalny może jeszcze wiele zmienić. Start wyznaczony został na stosunkowo późną godzinę z powodu porannych mgieł, które uniemożliwiałyby rywalizację. Długi oes w jednej trzeciej prowadzi po piasku, gdzie – jak pokazuje wczorajszy przypadek Łukasza Łaskawca – wszystko się jeszcze może zdarzyć... Później zawodnicy wyjadą na twardy grunt, ale wciąż jedna skała może obrócić wniwecz ich dwutygodniowy wysiłek. Liderzy poszczególnych kategorii czują się w miarę bezpiecznie, ale w piątek, na XIII etapie wszystko jeszcze się zdarzyć może...

Etap XIII - Copiapo - La Serena:

Odcinek specjalny: 441 km
Dojazówka: 90 + 204 km
Suma: 735 km

D13_mapa_13
D13_profil_13

 

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
OdświeżTa strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej, czym są cookies i jak je usunąć, zobacz naszą POLITYKĘ PRYWATNOŚCI.

Akceptuję cookies na tej stronie

Polityka cookies