Na żywo z X etapu: Copiapo - Copiapo
01.00

W połowie etapu polska załoga Grzegorz Baran, Iza Szwagrzyk i Grezgorz Simon plasowała się na 24. miejscu w klasie ciężarówek. Polacy mieli wówczas stratę 2 godzin i 25 minut do prowadzącego Chagina.

00.30

Rafał Sonik dotarł na metę dziesiątego etapu na szóstym miejscu w klasie quadów. Polak zajmuje bezpieczną, trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej z przewagą blisko 5 godzin nad kolejnym zawodnikiem.

00.15

Motocyklista Cristobal Guerrero z Hiszpanii miał wypadek na trasie dzisiejszego oesu i w śpiączce został odtransportowany do szpitala. Do tej pory zajmował 76. pozycję.

00.05

Na mecie jest już czołowa trójka załóg ciężarowych. Zwyciężył kierowca Kamaza Vladimir Chagin, doktórego niecałe dwie minuty stracił Gerard De Rooy jadący Ginafem. Miejsce trzecie zajął kolejny rosyjski Kamaza z Firdausem Kabirovem za kierownicą.

23.59

Ze stratą 2 godzin i 28 minut na mecie zameldował się wreszcie Krzysztof Hołowczyc. Niestety Polak spadnie w klasyfikacji generalnej na 7. pozycję, ustępując miejsca Norwegowi Ivarowi Tollefsenowi, do którego będzie tracił ponad pół godziny.

23.50

Oficjalna informacja organizatorów głosi, że jedenasty etap zostaje odwołany z powodu gęstej mgły, jakiej jutro spodziewają się na całej trasie oesu. A ponieważ jutrzejszy terminarz był bardzo napięty, o jakichkolwiek opóźnieniach nie ma mowy (tym bardziej że wielu kierowców dziś zapewne długo zabawi na trasie). Zawodnicy przejadą więc zwykłą dojazdówką przez Andy z powrotem do Argentyny, do miejscowości Fiambala. W sumie szkoda – Carlos Sainz czy Marc Coma mogą już się czuć niemal pewnymi zwycięzcami Dakaru...

23.45

Na mecie są już trzej najszybsi kierowcy quadów. Do samego końca trwała rywalizacja między kierowcami z Argentyny i Czech. Wygrał ostatecznie Patronelli, ale z minimalną przewaga zaledwie 28 sekund nad  Machackiem. Jako trzeci finiszował Francuz Hubert Deltrieu.

23.30

Nieoficjalna informacja – jutrzejszy, XI etap będzie odwołany!

23.17

Kolejne załogi samochodowe docierają do mety, a „Hołka” jak nie ma, tak nie ma... Na CP5 Polak miał ponad 2 godz. i 20 min. straty do lidera. Nissan stracił tylny napęd, ale podobno już jest naprawiony. Niezły rezultat wywalczył dziś za to Holender Rene Kuipres jadący BMW X3, który wyprzedził m.in. Novitskiy’ego i Chicherita.

23.15

Na CP4 (279 km) wciąż w klasie ciężarowej prowadzi Vladmir Chagin przed Firdausem Kabirovem i Gerardem De Rooyem. Do takich wiadomości zdążyliśmy się już przyzwyczaić...

23.10

Norweg Pal Anders Ullevalseter, który początkowo był sklasyfikowany na 15. miejscu na dzisiejszym etapie, awansował jednak na trzecią lokatę, po tym jak odjęto mu czas, który poświęcił, by pomóc Francisco Lopezowi, który  zaliczył poważną wywrotkę. Nie zmienia to wyników polskich motocyklistów – Przygoński był 11., Czachor – 16., a Jarmuż – 38.

22.50

Na mecie pojawili się już kolejni kierowcy – Leonid Novitskiy, Ivar Tollefsen i Eric Vigouroux. Krzysztofa Hołowczyca na razie niestety nie widać...:( Czyżby Polaka spotkały jakieś kłopoty?

22.10

W klasie quadów na prowadzeniu niezmiennie utrzymuje się Patronelli, który o dwie i pół minuty wyprzedza Machacka. Pozostali zawodnicy tracą do prowadzącej dwójki ponad 40 minut. Rafał Sonik plasuje się na piątym miejscu.

22.05

Kolejni trzej kierowcy dotarli już mety odcinka. Czwarty czas wywalczył Guerlain Chicherit (+12.25), piąty – Nani Roma (+15.01), a szósty Giniel de Villiers (+18.15). Wkrótce w obozie powinien pojawić się Krzysztof Hołowczyc.

21.35

Bardzo dobrze w końcówce etapu pojechał debiutant z Polski – Jakub Przygoński. Motocyklista Orlen Teamu ukończył jazdę na 11. pozycji ze stratą 26 min. i 36 sek. do Viladomsa. Polak wyprzedził m.in. faworytów: Francisco Lopeza i Davida Fretigne. Jacek Czachor finiszował na 16. miejscu ponad 10 minut za Przygońskim. Polacy plasują się obecnie na 13. i 14. miejscu w klasyfikacji generalnej.

21.25

Carlos Sainz to prawdziwy Mistrz Świata! Rzutem na taśmę „El Matador” wyprzedził Robbiego Gordona i wpadł na metę z przewagą 21 sekund. Trzeci jak na razie jest Mark Miller, który stracił do swojego kolegi z  zespołu 7 min. 39 sekund.

21.07

W klasie ciężarówek na czele jedzie Vladimir Chagin, który ma pięć minut przewagi nad przed Firdausem Kabirovem i Gerardem De Rooyem. Załoga Grzegorza Barana jedzie w okolicach 27. miejsca.

21.05

Rafał Sonik wykorzystał kłopoty Deltrieu i awansował na czwarta pozycję. Niezmiennie prowadzi Patronelli przed Machackiem.

21.00

Jordi Viladoms został zwycięzcą dziesiątego oesu rajdu Dakarw klasie motocykli. Na drugim miejscu uplasował się Alain Duclos (+1.06), a na trzecim Helder Rodrigues (+8.29). Błąd nawigacyjny sprawił, że Cyril Despres (+8.50) finiszował na miejscu piątym, a lider Marc Coma – szóstym (+12.17).  W „generalce” Coma nadal ma bezpieczną, półtoragodzinną przewagą nad Fretigne (który dziś stacił ponad pół godziny i był dpiero 10.) i Despresem.

20.50

Dobra wiadomość dla fanek Gordona:) Pięć najszybszych samochodów pokonało już CP5 (423 km), a na prowadzeniu wciąż znajduje się Hummer Amerykanina. Carlos Sainz zbliżył się do niego na 50 sekund. Trzecie miejsce zajmuje jak na razie Giniel de Villiers. Na czwartym miejscu jedzie Mark Miller, a na piątym – Nani Roma.

19.50

Jakub Przygoński odnotował 14. czas na 291. kilometrze oesu. Polak traci 28 minut do Viladomsa.

19.35

Na prowadzenie wśród motocyklistów wysunął się Jordi Viladoms. Nie wiadomo, co się dzieje z jego kolegą z zespołu i zarazem liderem rajdu – Markiem Coma (zapewne zepsuł mu się Iritrack), ale podobno notuje stratę ponad 14 minut, czyli w okolicach 10. miejsca. Drugie miejsce zajmuje Duclos, a trzecie Casteu. Despres awansował na 7. pozycję. Zawodnicy ścigają się po ogromnych, piaszczystych wydmach, przy bezchmurnym niebie.

19.30

Guerlain Chicherit zajmuje 4. miejsce w klasie samochodów na 279. kilometrze. Znów nieźle poczyna sobie Leonid Novitskiy, który plasuje się na 7. miejscu. Hołowczyc jak na razie jest ósmy, ze stratą ponad 26 minut do Gordona.

19.25

Na CP1 w klasie ciężarówek prowadzi Vladimir Chagin, przed Firdausem Kabirovem (+59 sek) i Gerardem De Rooyem (+ 6 min. 9 sek.).

19.15

W klasie quadów bez zmian – na prowadzeniu utrzymuje się Marcos Patronellim, za którym jak cień podąża Josef Machacek. Na piątym miejscu utrzymuje się Rafał Sonik.

18.50

Na 279. kilometrze na prowadzenie w klasie samochodów wysunął się Robby Gordon, który wyprzedza koalicję kierowców VW - półtorej minuty traci do niego Carlos Sainz, 2.54 – Giniel de Villiers, a ponad 6 minut – Mark Miller.

18.40

Cyril Despres i Marc Coma popełnili poważny błąd nawigacyjny i szukając drogi, pokonali dodatkowe 23 km – to wyjaśnia ich słaby wynik. Coma jechał na kole Despresa, dlatego obaj popełnili ten sam błąd. Despres wykorzystał nadarzającą się sytuację i uciekł teraz Hiszpanowi  na odległość około 15 km.

18.30

Spore przetasowania wśród motocyklistów. Prowadzenie objął Alain Duclos, który o 22 sek. wyprzedza Jordi Viladomsa i 1 min. 44 sek. Davida Casteu. Prowadzący dotąd Cyril Despres jest dopiero jedenasty i traci ponad 19 minut. Inni kierowcy z czołówki – Francisco Lopez i David Fretigne są też daleko, dopiero w drugiej dziesiątce. A Marc Coma w ogóle gdzieś zaginął:(

18.10

Dotychczasowy lider na CP1 i CP2 – Argentyńczyk Orlando Terranova rolował swoim BMW na 180. kilometrze i tym samym skończył udział w rajdzie. Załodze nic się nie stało, ale auto nie może kontynuować jazdy.

18.00

Na 178. kilometrze oesu wciąż prowadzi Terranova. Robby Gordon spadł na czwarte miejsce, a drugie i trzecie z małą, około 20-sekundową stratą do lidera awansowali De Villiers i Sainz. Różnice w czołówce są jednak minimalne. Hołowczyc traci 14 minut i jedzie siódmy.

17.30

Rafał Sonik awansował na dzisiejszym etapie piąte miejsce w klasie quadów. Polak traci 17 minut do Patronelliego.

17.10

Na kolejnym punkcie pomiaru czasu – nie wiadomo już na którym kilometrze, ale chyba gdzieś około 330. km – w klasie motocykli wciąż prowadzi Cyril Despres przed Markiem Coma i Francisco Lopezem.

17.00

Świetnie jazdę rozpoczął Orlando Terranova z BMW X-raid. Argentyńczyk prowadzi na CP1 (87 km), wyprzedzając o 46 sekund Robbiego Gordona i ponad minutę trojkę kierowców Volkswagena: Sainza, De Villiersa i Millera. Nani Roma jak na razie jakoś nie odrabia strat do „El Matadora”, bo jest szósty i traci już do niego ponad trzy minuty. Na siódmym miejscu jedzie buggy SMG Errandonea. Nasz „Hołek” póki co jest ósmy, czyli standardowo:)

16.30

Jakub Przygoński spadł na 16. pozycję wśród motocyklistów, a Jacek Czachor na miejsce 25. według wyników, które uzyskali zawodnicy na CP2 (178 km).

16.15

Rafał Sonik zajmuje ósmą lokatę na CP1 dzisiejszego oesu. Polak traci prawie 12 minut do lidera Josefa Machacka i 9 min. do swego bezpośredniego rywala Marcosa Patronelliego, z którym rywalizuje o drugie miejsce w „generalce”.

16.00

Na CP2 (178 km) na prowadzeniu nadal utrzymuje się Cyril Despres, ale Marc Coma nie zamierza się zgubić i jest tylko o półtorej minuty wolniejszy. Na trzeciej pozycji wciąż jedzie Francisco Lopez.

15.30

Z powodu opóźnionego startu organizatorzy postanowili oszczędzić załogom ciężarowym (które startują jako ostatnie) błądzenia po nocy i ogłosili dodatkowe skrócenie ich odcinka. Ciężarówki skończą zmagania na CP5 (423 km).

15.15

Cyril Despres prowadzi na CP1 (87 km) z niesamowitą przewagą 1 sekundy (!) nad Markiem Comą. Dwie minuty dalej jest Francisco Lopez. Jakub Przygoński zajmuje jak na razie 15. pozycję, Jacek Czachor – 21. (tuż za zwycięzcą wczorajszego oesu Verhoevenem), Krzysztof Jarmuż jest 31.

13.35

Widoczność nareszcie się poprawiła i helikoptery wzleciały w powietrze. Start został przesunięty na 13.45.

13.15

Zawodnicy ciągle czekają... Gęsta mgła powoduje, że helikoptery medyczne i organizacyjne nie mogą wystartować, dlatego start odcinka póki co jest wstrzymany.

11.40

Robby Gordon znów będzie rozczarowany. Amerykanin ciągle narzeka na organizatorów, że skracają etapy, przez co nie może wykazać się pełnią swoich możliwości. A pierwszą informacją dzisiejszego dnia jest... obcięcie trasy o 200 kilometrów, z powodu zbyt sypkiego piasku:( Mimo to odcinek nadal  pozostaje bardzo długi – liczy obecnie 476 km. Na starcie stanęło 329 maszyn – 142 samochody i quady, 109 motocykli i 61 ciężarówek. Oficjalna liczba wycofanych załóg wynosi 188.

Etap X – Wtorek, 13 stycznia 2009: Copiapo - Copiapo

Dojazd: 20 km
Odcinek specjalny: 666 km
Suma: 686 km

Najdłuższy i najtrudniejszy etap rajdu, ochrzczony już „Etapem Królewskim”. Dziś wiele się może rozstrzygnąć. Trasa niemal w całości będzie wiodła przez pustynię Atacama, gdzie na zawodników czeka morze wydm. Innych niż w Afryce. Być może dużo trudniejszych. Rajdowcy będą podróżować na wysokości nawet powyżej 2400 m n.p.m. Na pewno będzie piekielnie gorąco – Atacama to najsuchsze miejsce na świecie. Relacja na bieżaco aż do samej mety – tylko  TERENOWO.PL.

Profil X etapu:
Legenda:
Zmiany wysokości:
Mapa X etapu:


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
OdświeżTa strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej, czym są cookies i jak je usunąć, zobacz naszą POLITYKĘ PRYWATNOŚCI.

Akceptuję cookies na tej stronie

Polityka cookies