V8.pl
Dakar 2018
Dakar 2018 - etap XIV - relacja by TERENOWO.PL & KIBICE
sobota, 20 stycznia 2018 10:09   

Sobota to oficjalne zakończenie rajdu Dakar i dekoracja na rampie w Cordobie, nie tylko zwycięzców, lecz także wszystkich, którzy zdołali pokonać w ciągu ostatnich dwóch tygodni niemal 9000 km. Zanim to nastąpi, na uczestników czeka względnie krótki, bo 119-kilometrowy odcinek specjalny, podczas którego będą mieli do przekroczenia ponad 30 rzek.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018 - etap XIII - relacja by TERENOWO.PL & KIBICE
piątek, 19 stycznia 2018 08:08   

W piątek na zawodników czeka przedostatnia próba z metą w Cordobie. Może się wydawać, że to już prawie koniec, ale uczestnicy muszą zachować czujność, bo na tym etapie rajdu można łatwo zaprzepaścić wysiłek z dwóch ostatnich tygodni. Po pokonaniu wydm w okolicach San Juan zawodnicy wjadą na tereny pokryte uciążliwym i znienawidzonym fesz feszem. Ta zmielona skała o konsystencji mąki wzbija się w powietrze przy najmniejszym ruchu, ogranicza widoczność do zera oraz wdziera się do wnętrza pojazdów i pod gogle. W tych trudnych warunkach motocykliści pokonają 424 km, a samochody 369 km odcinka specjalnego. Wszystkich czeka długi dzień i do pokonania ponad 900 km łącznie z dojazdówkami.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018 - etap XII - relacja by TERENOWO.PL & KIBICE
czwartek, 18 stycznia 2018 09:40   

Ze względów bezpieczeństwa organizator zdecydował się anulować XII etap rajdu dla motocyklistów i quadowców. Pozostali zawodnicy będą rywalizować według pierwotnego planu. Po serwisie i noclegu w Chilecito oraz 270 km dojazdówki załogi samochodowe i ciężarowe wyruszą na bardzo długi, bo liczący 523 km OS. Kluczem do przetrwania dnia i uniknięcia potencjalnych problemów w jednej z rzek będzie precyzyjne trzymanie się wskazań roadbooka. Wszyscy, którym się uda, spotkają się na biwaku w San Juan.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018 - etap XI - relacja by TERENOWO.PL & KIBICE
środa, 17 stycznia 2018 08:23   

W środę i czwartek na zawodników czeka kolejny maraton. Pierwsza jego część poprowadzi po owianym złą, dakarową sławą terenie Fiambalá – wymagającym, trudnym, nieprzyjaznym szczególnie w wysokich temperaturach, jakie są zapowiadane. Organizatorzy zaplanowali 467 km dojazdówki i 280 km odcinka specjalnego. Wyjątkowo start odbędzie się bez podziału na kategorie, a zawodnicy ruszą zgodnie z wynikami z dzisiejszej próby. Po zakończeniu etapu motocykliści i zawodnicy quadów udadzą się na biwak do Chilecito, a załogi samochodowe pozostaną w miasteczku Fiambalá i po raz kolejny nie będą miały dostępu do serwisu i mechaników.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018 - etap X - relacja by TERENOWO.PL & KIBICE
wtorek, 16 stycznia 2018 10:02   

We wtorek, po niezaplanowanym dniu przerwy, zawodnicy wyruszą w dalszą drogę, już na terenie Argentyny. Wystartują z Salty i na początek pokonają 424 km dojazdówki. Następnie czeka ich 373 km wietrznego i piaszczystego, ale piekielnie szybkiego odcinka specjalnego z metą w Belén. Kluczem do dobrego wyniku będzie pewność jazdy, brak błędów i umiejętność pokonywania różnej wielkości rzek, przez które prowadzi trasa odcinka. Ciekawostką będzie możliwość skorzystania z pomocy serwisu podczas oesu (jednak bez zatrzymywania czasu). Pod koniec trasy wyzwaniem będą przeprawy przez rzeki.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018 - etap VIII / IX - relacja by TERENOWO.PL & KIBICE
niedziela, 14 stycznia 2018 08:32   

Zaplanowany na poniedziałek 9. etap z Tupizy do Salty został odwołany z powodu gwałtowanie pogarszających się warunków atmosferycznych. W regionie padają ulewne deszcze, a poziom wód jest podniesiony. Dyrektor sportowy rajdu Marc Coma oświadczył, że przy gwałtownych burzach i możliwych powodziach organizatorzy nie chcą ryzykować bezpieczeństwa uczestników.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018 - etap VII - relacja by TERENOWO.PL & KIBICE
sobota, 13 stycznia 2018 07:45   

Sobotni, siódmy etap będzie wiódł z La Paz do Uyuni. Zawodnicy przejadą 604 km, w tym 302 km odcinka specjalnego. Zawodnicy prawie cały czas będą jechać powyżej 3700 m n.p.m. i będą musieli bardzo szybko dostosować swój styl jazdy do nowych warunków. Trasy będą o wiele szybsze, dłuższe i dużo węższe. Wymagają precyzji i czujności, a jeden niewielki błąd może okazać się końcem rajdu.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018 - etap VI / rest day - relacja by TERENOWO.PL & KIBICE
czwartek, 11 stycznia 2018 10:51   

Piątek to dla Dakarowców zasłużony dzień odpoczynku, czyli rest day. Zawodnicy spędzą go na biwaku w stolicy Boliwii La Paz otoczonej ośnieżonymi szczytami Andów Środkowych. Położone na wysokości prawie 4000 m n.p.m. miasto powinno być dobrym miejscem do aklimatyzacji przed kolejnymi górskimi etapami. Już w sobotę zawodnicy wyruszą na dwudniowy maraton, w trakcie którego pokonają ponad 1200 km.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018 - etap V - relacja by TERENOWO.PL & KIBICE
środa, 10 stycznia 2018 08:22   

W środę rajdowa kolumna znów ruszy na południe w kierunku miasta Arequipa. Organizatorzy inaczej poprowadzili trasę odcinka specjalnego dla różnych klas. Oes dla motocykli i quadów będzie liczyć 266 km. Samochody ciężarówki pokonają 268 km, ale ich dojazdówka będzie ponad 150 km dłuższa (666 km – a w przypadku motocykli 508km). Główną atrakcją będą potężne wydmy, więc wygląda na to, że niektóre załogi ponownie spędzą noc na pustyni, walcząc z piaskiem…

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018 - etap IV - relacja by TERENOWO.PL & KIBICE
wtorek, 09 stycznia 2018 11:50   

We wtorek dakarowców czeka kolejna pętla, tym razem w okolicach miejscowości San Juan de Marcona. Odcinek specjalny będzie jeszcze dłuższy niż dwa ostatnie – liczyć będzie 330 km i rozpocznie się na plaży. Motocykliści i quadowcy będą startować grupami po 15 pojazdów, a samochody po cztery, dosłownie ścigając się bok w bok na pierwszych kilometrach. Potem rajdowców czeka aż 100-kilometrowa sekcja wydm – jedna z najdłuższych w historii Dakaru. Niełatwa będzie też nawigacja, bo organizator już zapowiedział, że znalezienie ostatniego wąwozu na oesie może stanowić spore wyzwanie. Szykuje się więc kolejny dzień walki, niespodzianek i przetasowań w klasyfikacji. 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018 - etap III - relacja by TERENOWO.PL & KIBICE
poniedziałek, 08 stycznia 2018 11:22   

Po nocy spędzonej na biwaku pod Pisco, w poniedziałek rano zawodnicy wyruszyli do San Juan de Marcona na południu. Trzeci etap będzie liczył 504 km, z tego 296 km odcinka specjalnego i 208 km dojazdówki. Kolejna próba została wytyczona po wydmach i "zahacza" o wybrzeże Pacyfiku. Nie zabraknie też kanionów i płytkich zbiorników wodnych. Na trasę, jeszcze przed południem, jako pierwsi wyjadą motocykliści. Załogi samochodowe rozpoczną rywalizację po godzinie 14 czasu polskiego.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018 - etap II - relacja by TERENOWO.PL & KIBICE
niedziela, 07 stycznia 2018 10:04   

W niedzielę na zawodników czeka prawie 300-kilometrowa pętla wokół Pisco. Tylko 12 km dojazdówki i aż 267 km odcinka specjalnego, z którego 65% będą stanowiły wydmy wymagające precyzyjnej nawigacji. Dodatkowej trudności dostarczą kaniony, przez które prowadzi pierwsze 40 km odcinka. W niedzielę zawodnicy wystartują według miejsc wywalczonych na pierwszym etapie.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018 - etap I - relacja by TERENOWO.PL & KIBICE
sobota, 06 stycznia 2018 12:05   

Jak co roku zapraszamy wszystkich kibiców Dakaru do śledzenia naszej relacji na żywo z Ameryki Południowej. W tym roku obchodzimy okrągły jubileusz, bo czynimy to już po raz DZIESIĄTY (!!!). Sami nie możemy w to uwierzyć, ale to prawda - zaczęliśmy w 2009 roku, kiedy Dakar wyemigrował z Afryki na nowy kontynent. Cieszymy się, że po raz kolejny redaktorów Terenowo.pl wspomagać będą niezastąpieni kibice, którzy najlepiej orientują się, co dzieje się na trasie i współtworzą naszą relację, czyniąc ją zawsze aktualną. Wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do blogowania na żywo, prosimy o wysłanie maila na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018: Orlen Team w gotowości startowej
piątek, 05 stycznia 2018 22:42   

Już tylko kilkanaście godzin pozostało do startu jubileuszowej, czterdziestej edycji rajdu Dakar. Po raz osiemnasty z najtrudniejszą próbą terenową na świecie zmierzą się zawodnicy Orlen Team. Kuba Przygoński z pilotem Tomem Colsoulem oraz motocyklista Maciek Giemza razem z zespołem dotarli do stolicy Peru – Limy. Zawodnicy są już po testach oraz odbiorach technicznych i korzystają z ostatniego wolnego dnia przed rozpoczęciem rywalizacji.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018: Sonik i Wiśniewski odliczają godziny do startu
piątek, 05 stycznia 2018 22:38   

Nowy Rok przywitali w Limie i już dwa dni później zameldowali się w bazie Rajdu Dakar, by dokonać niezbędnych, przedstartowych formalności. W czwartek Rafał Sonik i Kamil Wiśniewski wstawili swoje quady do zamkniętego parku maszyn. Odbiorą je dopiero w sobotę przed oficjalną ceremonią rozpoczęcia 40. edycji super maratonu, jak jednak podkreślają obaj zawodnicy, dla nich rywalizacja zaczęła się z chwilą otrzymania numerów startowych!

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018: Peugeot, MINI czy Toyota? Kto wygra w klasie samochodów?
czwartek, 04 stycznia 2018 22:30   

Na starcie 40. edycji Dakaru stanie ponad 100 załóg w samochodach. Od dawna wiadomo już, że dla zespołu Peugeota będzie to ostatni występ w rajdzie, co zdaniem Sébastiena Loeba oznacza również jego ostatnią szansę na zwycięstwo. Przeszkodzić mu mogą... jego koledzy z zespołu, w tym Stéphane Peterhansel, który celuje w swoją czternastą wiktorię. Również zespół Toyoty z Nasserem Al-Attiyahem i Ginielem De Villiersem na czele oraz X-Raidu z Nanim Romą i Mikko Hivonenem zrobią wszystko, aby pokonać francuski „dream team”.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Legenda Dakaru: Xavier Foj, czyli seryjny mistrz
czwartek, 04 stycznia 2018 21:05   

Dwa zwycięstwa odniesione w klasie seryjnej, osiem „pudeł”, trzynaście z rzędu ukończonych edycji, a w sumie dwadzieścia sześć występów w Dakarze. Mało który rajdowiec może pochwalić się tak długą historią startów, dlatego organizatorzy rajdu nie wahali się, by to właśnie Hiszpana Xaviera Foja (obok pięciu innych zawodników) uhonorować tytułem „Legendy Dakaru”. W Dakarze 2018 Foj znów stanie do walki o tytuł króla klasy seryjnej, prowadząc Toyotę Land Cruiser 150.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018: 77-letni Yoshimasa Sugawara nie myśli o emeryturze
czwartek, 04 stycznia 2018 18:40   

Piłkarze na sportową emeryturę odchodzą w wieku trzydziestu kilku lat, kolarze dociągają do czterdziestki, a off-roaderzy... ani myślą o siedzeniu w pantoflach z gazetą lub przed telewizorem. Przykładów można by mnożyć, ale prawdziwym rekordzistą jest 77-letni Yoshimasa Sugawara, który  już w najbliższą sobotę po raz 35. stanie na starcie rajdu Dakar.


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Ostatni Dakar „Dream teamu” - czy Peugeot 3008DKR Maxi wygra po raz trzeci?
środa, 03 stycznia 2018 18:35   

Po swoim historycznym, potrójnym triumfie w 2017 r., team Peugeot Total staje na starcie 40. edycji Rajdu Dakar z ambicją odniesienia kolejnego zwycięstwa, którym zakończy swój program występów w Dakarze. Każda z czterech załóg Peugeota 3008 DKR ma szansę stanąć na najwyższym stopniu podium, choć w tym roku organizatorzy zadbali o to, by regulamin techniczny zmniejszył przewagę buggy nad czteronapędówkami.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Orlen Team gotowy do startu w rajdzie Dakar 2018
piątek, 08 grudnia 2017 14:31   

Już za niespełna cztery tygodnie, 6 stycznia, wystartuje jubileuszowa, czterdziesta edycja rajdu Dakar. Na starcie najtrudniejszej próby terenowej na świecie, wśród 337 załóg, po raz kolejny staną zawodnicy ORLEN Team. Prawie 9000 km trasy z Peru przez Boliwię do Argentyny będą pokonywali Kuba Przygoński pilotowany przez Toma Colsoula oraz debiutujący na bezdrożach Ameryki Południowej motocyklista Maciek Giemza.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
MINI John Cooper Works Buggy – czy zakończy supremację Peugeota?
sobota, 18 listopada 2017 14:28   

W ostatnich latach buggy skonstruowane przez Peugeota zdominowały rywalizację w rajdzie Dakar, mobilizując swych głównych rywali do opracowania własnego projektu terenówki z napędem na tył. Już w ubiegłym roku Toyota pochwaliła się Hiluxem Evo, który jak na razie wydaje się ustępować możliwościami dopracowanej konstrukcji Hiluxa T1. Podobny krok uczynił wreszcie zespół X-Raid, testujący od pewnego czasu samochód amerykańskiej stajni Jefferies Racing – w Dakarze 2016 za kierownicą Zebry Buggy zasiadał Guerlain Chicherit, którego na początku tego sezonu zastąpiła Jutta Kleinschmidt. Wszystko po to, by zbierać doświadczenia i wiedzę. Efektem wielomiesięcznej pracy inżynierów z Treburu jest nowy MINI John Cooper Works Buggy, którym w najbliższym Dakarze wystartują znamienici kierowcy: Mikko Hirvonen, Bryce Menzies i Yazeed Al-Rajhi.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Okrągły jubileusz. Gwiazdorska obsada rajdu Dakar 2018
sobota, 18 listopada 2017 14:24   

Do rozpoczęcia 40. edycji rajdu Dakar zostały już tylko 44 dni. Czas oczekiwania na start będzie nam się dłużył, bo jubileuszowy Dakar zapowiada się szalenie interesująco. Zespól Peugeota, który w ostatnich latach osiągnął status hegemona, w roku 2018 zmierzy się z rosnącymi w siłę teamami Toyoty i MINI, a niespodziankę sprawić chciałyby również mniejsze zespoły w rodzaju Borgwarda, Renault czy Forda. Czeka nas niemało emocji!

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2018: Al Qassimi i Panseri w Peugeocie 3008 DKR Maxi
środa, 18 października 2017 14:22   

Zespół Abu Dhabi Racing ogłosił, że Sheikh Khalid bin Faisal Al Qassimi i Xavier Panseri staną na starcie 40. edycji Dakaru w Peugeocie 3008 DKR Maxi serwisowanym przez stajnię PH Sport. Dla zawodników będzie to ich drugi wspólny wstęp – razem występowali już w ubiegłorocznym rajdzie Maroka. Ich doświadczenie, umiejętności i samochód stawiają ich w roli kandydatów do zajęcia miejsca w czołowej dziesiątce zawodów.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Team Peugeot Total gotowy na rajd Dakar 2018
piątek, 18 sierpnia 2017 14:20   

Team Peugeot Total, który zajął trzy pierwsze miejsca w Rajdzie Dakar 2017, zakończył siódmą i ostatnią sesję testów w Maroku i ogłosił tym samym pełną gotowość do startu w przyszłorocznej edycji Rajdu Dakar. Mistrzowskiego składu się nie zmienia, więc w Ameryce Południowej ponownie na starcie staną czterej wybitni kierowcy: Stephane Peterhansel, Sebastien Loeb, Carlos Sainz i Cyril Despres w towarzystwie swoich pilotów, którzy o zwycięstwo walczyć będą z pomocą nowego Peugeota 3008 DKR Maxi.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Rajd Dakar 2018 – odliczania czas start
czwartek, 18 maja 2017 14:17   

Do rozpoczęcia 40. jubileuszowej edycji rajdu Dakar, dzieli nas już tylko 8 miesięcy. Przyszłoroczne zawody rozpoczną się 6 stycznia w Limie (Peru), a ich zakończenie zaplanowano na 20 stycznia w Córdobie (Argentyna). Atrakcją dla rajdowców, którzy podejmą się tego arcytrudnego wyzwania, będą peruwiańskie wydmy, gdzie rajd gościł już w latach 2012 i 2013.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Rajd Dakar 2018: powrót do Peru
wtorek, 18 kwietnia 2017 14:08   

Organizatorzy rajdu Dakar ogłosili, że czterdziesta edycja imprezy, a dziesiąta w Ameryce Południowej odbędzie się w dniach 6 – 20 stycznia 2018. Pięć lat po ostatniej wizycie w Peru, uczestnicy Dakaru powrócą na wybrzeże Pacyfiku do Limy, która gościć będzie start rajdu. Następnie trasa poprowadzi do Boliwii. W La Paz zaplanowano dzień przerwy. Potem załogi pojadą do Córdoby w Argentynie, gdzie po raz pierwszy znajdzie się meta rajdu.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Koniec ery buggy w Dakarze? FIA szykuje zmiany w przepisach
sobota, 18 marca 2017 14:03   

Na podsumowującej sezon 2016 konferencji FIA z udziałem przedstawicieli teamów X-Raid, Peugeot i Toyota Overdrive dyskutowano nad zmianami w przepisach, które pozwoliłyby wyrównać szanse czołowych zawodników. Nie wiadomo jeszcze, czy pomysły FIA – organizatora Pucharu Świata, a w przyszłości Mistrzostw Świata w rajdach cross-country – zaakceptuje ASO, czyli niezależna firma będąca właścicielem rajdu Dakar. Jeśli tak by się stało, w Dakarze 2019 o zwycięstwo walczyć będą auta 4WD napędzane silnikami benzynowymi.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Toyota Land Cruiser T2 - seryjny zwycięzca Dakaru
sobota, 18 lutego 2017 14:01   

Rajd Dakar to najtrudniejszy rajd terenowy na świecie, który budzi ogromne emocje. Najwięcej uwagi skupiają zwycięzcy w klasyfikacji generalnej oraz osiągnięcia naszych rodaków. Z czysto sportowego punktu widzenia jest to zrozumiałe, jednak z drugiej strony prototypowe samochody przygotowane specjalnie na ten rajd nie mają wiele wspólnego z autami, które możemy kupić w salonie. Poza nazwą oczywiście.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
3 x tak! Dakarowe podium dla Peugeota 3008 DKR
środa, 18 stycznia 2017 13:59   

Trzy nowe Peugeoty 3008 DKR dotarły na metę rajdu Dakar 2017 w Buenos Aires w roli zwycięzców. Trzy pierwsze miejsca zajęły, kolejno, załogi Peterhansel/Cottret, Loeb/Elena i Despres/Castera. Zawodnicy zespołu Peugeot Total mają za sobą pełną przygód trasę o długości prawie 9000 km, prowadzącą przez trzy kraje: Paragwaj, Boliwię i Argentynę. To historyczne potrójne zwycięstwo zostaje dopisane do pięciu wcześniejszych wygranych Peugeota w tej imprezie. Kolejny triumf w Rajdzie Dakar doskonale akcentuje światową premierę rynkową nowego SUV-a tej marki – modelu Peugeot 3008.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Orlen Team na mecie rajdu Dakar 2017
środa, 18 stycznia 2017 13:56   

Z tarczą powrócił z mety Dakaru do Warszawy Kuba Przygoński, który dumnie prezentował efektowną statuetkę dla siódmego zawodnika rajdu Dakar 2017. Mniej szczęścia mieli motocykliści ORLEN Team: Kuba Piątek i Adam Tomiczek, którym zdrowie nie pozwoliło ukończyć zmagań.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Dakar 2017 w skrócie
środa, 18 stycznia 2017 13:32   

W sobotę po południu w Buenos Aires Sam Sunderland odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w karierze w Rajdzie Dakar. Po swoich dwóch nieudanych startach zapewnił kolejny, szesnasty z rzędu sukces marce KTM. Stéphane Peterhansel obronił swoją koronę za kierownicą Peugeota i dopisał kolejny fantastyczny rozdział w historii swych startów w Dakarze.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej, czym są cookies i jak je usunąć, zobacz naszą POLITYKĘ PRYWATNOŚCI.

Akceptuję cookies na tej stronie

Polityka cookies